Srovnání dalekohledů Meopta MeoStar B1, MeoStar B1.1 a Meostar B1 plus

Jak se liší dalekohledy Meopta MeoStar B1, MeoStar B1.1 a MeoStar B1 Plus?

Předně je třeba podotknout, že zmíněné modelové řady nepředstavují revolučně odlišné binokulární dalekohledy, ale evoluční progres původní řady Meopta MeoStar B1.

Meopta MeoStar B1

První dalekohledy Meopta MeoStar B1 spatřily světlo světa v r. 2005 a dodnes patří z pohledu optického výkonu k tomu nejlepšímu, co může trh nabídnout. S mírnou nadsázkou lze říct, že optický systém binokulárních dalekohledů B1 byl navržen tak dobře, že na něm dodnes nebylo třeba nic zásadního měnit.

Od roku 2011 jsou některé modely dostupné v provedení s HD skly, což jejich už tak vynikající výkon posunulo k hranici fyzikálních možností. Legendárním se stal zejména dalekohled MeoStar B1 10x42 HD.

Meopta MeoStar B1.1

Postupně se na trhu začaly objevovat u binokulárů inovativní prvky v oblasti mechanického provedení a obsluhy přístroje. Typickým příkladem je zamykatelné točítko dioptrické korekce integrované do točítka ostření, které se u dalekohledů Meopty objevilo poprvé u modelové řady Meopta MeoStar B1.1.

Povysunutím zaostřovacího točítka se změní jeho funkce na nastavení dioptrické korekce (tj. nastavení dioptrického rozdílu mezi pravým a levým okem uživatele). Zasunutím točítka zpět se nastavená korekce uzamkne a točítko funguje opět jako zaostřovací. Toto řešení má nesporné výhody v jednoduchosti obsluhy a v tom, že se výrazně eliminuje možnost nechtěného přestavění dioptrické korekce např. při zachycení o oděv nebo při svěření „šikulovi“, který musí vždy pootočit vším, čím se pootočit dá.

Meopta MeoStar B1 Plus

Meopta MeoStar B1 Plus je pak dalším vývojovým stupněm. Původní tenké vrstvy MeoBright byly nahrazeny novými vrstvami MeoLux, které zvyšují propustnost světla zejména za pokročilého soumraku či brzkého úsvitu.

Vrstvy MeoLux byly na vnějších optických plochách doplněny hydrofobní vrstvou MeoDrop. Ta způsobuje, že drobné kapičky deště na objektivu či okuláru se slijí v jednu větší, která steče k okraji. To výrazně zlepšuje kontrast obrazu za drobného vytrvalého mžení. Vrstva MeoDrop současně snižuje přilnavost prachových částeček na optických plochách.

Ruku v ruce s těmito prvky byl také zmodernizován vnější design přístroje, který jeho původně velmi zdařilou ergonomii ještě vylepšil.

Odolnost dalekohledů Meopta

Samozřejmostí je, že všechny vysoce ceněné odolnostní parametry původní řady binokulárních dalekohledů B1 zůstávají zachovány. Tím se myslí zejména vodotěsnost až do hloubky 2m a vnitřní dusíková atmosféra zabraňující nechtěnému zarosení vnitřních optických ploch při prudké změně teploty (např. při vstupu z mrazu do vytopené místnosti).